شبکه های اجتماعی

بعد منتقل شوند.

مراحل این بازی به شرح زیر می‌باشد که صرفاً برای توجه، اطلاع رسانی و هشدار به خانواده‌ها در سایت راز موفقیت درج می‌شود:

(توجه: جزییات مراحل بازی نهنگ ابی حذف شده، چون احتمال مطالعه مقاله توسط افراد پر خطر وجود دارد.)

  • چالش اول به کمک یک تیغ، عبارت “f57” را بر روی دست خود خراش داده و عکسی برای مدیر بازی ارسال کنید.
  • چالش دوم  تا بیست و چهارم: بیدار شدن ساعت ۰۴:۲۰ صبح و گوش کردن به موسیقی وحشتناک و دیدن فیلمهای روانپریشانه و ایجاد خراش با تیغ در بدن و انجام سایر دستورات که توسط مدیر ارسال میشود.
  • چالش بیست و پنجم شما باید با یک نهنگ دیگر ملاقات کنید.
  • چالش بیست و ششم مدیر امروز، تاریخ مرگت را اعلام خواهد کرد و شما باید آن را بپذیرید.
  • مرحله بیست و هشتم امروز نباید به هیچ عنوان با کسی صحبت کنید.
  • چالش بیست و نهم پیمان ببند که شما دیگر تبدیل به یک نهنگ شده‌اید.
  • چالش سی‌ام تا چهل و نهم – از چالش سی‌ام تا چالش چهل و نهم شامل اعمال یکسانی است. کاربر باید هر روز ساعت ۰۴:۲۰ دقیقه بیدار شده و فیلم‌های ترسناک ببیند و موسیقی وحشت گوش کند.
  • چالش پنجاهم –  خودکشی.

بازی نهنگ آبی یا بازی یک کلاغ چهل کلاغ ؟

واقعیت آن است که اولاً این یک بازی نرم افزاری یا اپ موبایل نیست.

شما باید بتوانید وارد کانال شبکه اجتماعی روسی شده و ثبت نام کنید و بعد با ادمین بتوانید روسی چت کنید.

پس می‌بینیم که بسیاری از صحبت‌هایی که در مورد این خبر در اینترنت بخش شده نمی‌تواند صحت داشته باشد.

داستان شکل گیری بازی نهنگ آبی به این صورت بوده که در یک شبکه اجتماعی روس به نام VK بازی راه اندازی شده که با نام‌های مختلفی از جمله :

خانه ساکت (a silent house) ،

دریایی از نهنگ‌ها (a sea of whales)

و منو ساعت ۰۴:۲۰ بیدار کن (wale me up at 04:20am)

اما معروف‌ترین نام نهنگ آبی (blue whale) بود.

حتی این نام ها نیز به قول یک روزنامه نگار فرانسوی، چه بسا بعدا توسط شبکه های اجتماعی بوجود آمده و خود ادمین اصلی از آن بی اطلاع است.

یک روزنامه نگار روس در خبری اعلام می‌کند که در طول مدت کمتر از یک سال از اواخر سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۰۰ نوجوان و جوان خودکشی کرده‌اند. این خبر بشدت در روسیه بازتاب پیدا می کند.

اما هرگز ارتباط مشخص و معنی داری بین بازی نهنگ آبی و خودکشی‌ها پیدا نشد، به‌جز دو مورد که قبل از مرگ در شبکه‌های اجتماعی کلماتی را بکار برده بودند که شاید اشاره به مراحل نهایی بازی نهنگ آبی داشت.

بعد خبر مجددا زمانی به صدر خبرهای هفته و حتی ماه میرسد که در سال ۲۰۱۶ یک دانشجوی ۲۱ ساله روانشناسی روس به نام “فیلیپ بودکین” که از دانشگاه اخراج می‌شود، ادعا می‌کند که این بازی نهنگ آبی توسط او از سال ۲۰۱۳ در شبکه اجتماعی روس اختراع و راه اندازی شده است. وی بلافاصله هم با اتهام تشویق تعدادی نوجوان و جوان به خودکشی به زندان می‌افتد.

ایشان در زندان سن پترزبورگ اعلام می کند که قصد من از این کار این بوده که جامعه را تمیز کنم و افراد بی‌ارزش و احمق را با خودکشی از بین ببرم!!!

بعدها ژوئن ۲۰۱۷، نیز ایلیا سیوروف یک پستچی در مسکو به جرم تشویق کودکان به صدمه زدن به خود و خودکشی دستگیر می‌شود.

بعد از این دوره خودکشی‌هایی در اوکراین و چند کشور دیگر و مخصوصاً هندوستان گزارش می‌شود که مربوط به چالش نهنگ آبی می‌دانند.

اما داستان نهنگ آبی در ایران از جایی شروع می‌شود که یک ویدئو کوتاه به‌اصطلاح افشاگرانه توسط فردی که خود را کارشناس فضای مجازی معرفی می‌کنید درباره یک بازی خطرناک به نام نهنگ سفید، در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شد.

کلیپ کوتاهی  ضمیمه آن بود که تصاویر تکان دهنده از یک خودکشی از طریق پریدن از ارتفاع را نشان می‌داد. این توضیحات و این ویدئو به سرعت فضای مجازی ایران را تسخیر کرد.

خیلی زود مشخص شد که “بازی نهنگ سفید” وجود ندارد و در واقع منظور همان بازی نهنگ آبی است. تعدادی از رسانه‌ها رسمی واکنش‌های مختلفی نشان دادند و مشخص شد که صحنه خودکشی مربوط به حادثه دیگری بوده است.

متأسفانه بخش سراسری خبر ۲۰:۳۰ ،(منبع: تسنیم نیوز) این ویدئوی مشکوک را باهدف هشدار بیشتر به خانوادهها بر سر زبان‌ها انداخت و همه فضای مجازی و حتی روزنامه‌ها و سایت‌های خبری هم برای اینکه از امتیاز پخش این خبر بسیار داغ عقب نمانند موضوع بازی نهنگ آبی را تحلیل و بیشتر پخش کردند.

حتی ۵۰ مرحله این بازی را نیز بنده از این منابع تهیه کردم.

خیلی زود مدیر عامل محترم بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای – آقای حسن کریمی قدوسی اعلام کردند :

نهنگ آبی یک بازی نیست بلکه چالشی قدیمی مربوط به کشور روسیه است و ربطی به ایران هم ندارد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا:

خوشبختانه این بازی در ایران قربانی نداشته و برخی از تصاویر و فیلم‌هایی که در این زمینه وجود دارد و به این بازی در ایران منتسب، شده است صحت ندارد.

این تصاویر مربوط به کشورهای دیگر  یا اقدامات دیگری است که به این بازی مرتبط نبوده و به اشتباه به کاربران ایرانی نسبت داده شده است.

اما متأسفانه هر کسی از این خبر هولناک نهنگی شکار کرد و تا جایی پیش رفت که شایعات قربانی گرفتن بازی نهنگ آبی در داخل کشور در تهران و چند شهر دیگر در فضای مجازی بشدت پیچید.

از طرفی هرکسی که دنبال ممبر گرفتن و فالور گرفتن بود از این فرصت طلایی استفاده کرد. پیام‌های به‌ظاهر هشداردهنده به شکل ویروسی همه ایران را درنوردید.

در این میان متأسفانه دو دختر نوجوان در اصفهان خودکشی می‌کنند. یکی از مسئولین این خودکشی را متأثر از استفاده از بازی نهنگ آبی اعلام می‌کند.

رسانه‌ها که گویی منتظر این شک جدید بودند، بلافاصله تمام فضای مدیای کشور این حادثه را سند قرار داده و به شکل‌های مختلف بازی نهنگ آبی را تحلیل می‌کردند.

وزیر ارتباطات هم وارد این بحث شد و در برنامه زنده شبکه خبر اطلاع داد: (منبع خبر: مشرق نیوز)

مطابق پیگیری‌ها از پلیس فتا، خودکشی دو نوجوان اصفهانی ارتباطی با این چالش نداشت.

(منبع این خبر : سایت خبری نهر نیوز)

این داستان نهنگ آبی است که بعد از این پیام وزیر محترم ارتباطات تا حدود زیادی شدت تکرار آن کاهش یافت اما متأسفانه خانواده‌ها حساس و نگران شده و به جستجو درباره این موضوع پرداختند.

واقعیت بازی نهنگ آبی در ایران چیست؟

بنده با تحقیقات دقیق و پیگیری‌هایی که در رابطه با واقعیت بازی نهنگ آبی در ایران انجام دادم، به موضوعات زیر رسیدم :

۱- بازی نهنگ آبی یک بازی مثل سایر بازی های موبایل یا کامپیوتری نیست.

۲- این بازی در یک شبکه اجتماعی روسی زبان فعال بوده و کاربران ایرانی به این شبکه دسترسی ندارند.

۳- کاربر با ورود، باید به زبان روسی ثبت نام کند که به نظر نمیرسد نوجوانی ایرانی بتواند از این مرحله عبور کند.

۴- ارتباط مدت دار با ادمین در شبکه اجتماعی روسی به نظر نمی‌رسد، کار سادهای باشد.

۵- هیچ سایتی یا هیچ مدرکی مبنی بر استفاده کاربران ایرانی از این شبکه اجتماعی وجود ندارد.

۶- پلیس فتا منکر احتمال ارتباط بین خودکشی‌های اصفهان و ماجرای بازی نهنگ آبی شد.

۷- در زمان وقوع خودکشی‌های اصفهان شخصی که خود را ادمین بازی معرفی کرده بود و همه افراد مرتبط توسط پلیس روسیه دستگیر شده بوند.

۸- مدیر عامل محترم بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کردند، تاکنون هیچ موردی از این بازی در کشور ایران اتفاق نیفتاده است و از نظر علمی همچون چالشی در ایران وجود خارجی ندارد.

۹- رئیس محترم اورژانس اجتماعی کشور خبرهای مربوط به این بازی و ارتباط آن با کلیپ‌های منتشر شده از خودکشی دو جوان ایرانی را تکذیب کرد.

با توجه به دلایل فوق و فروکش کردن یک‌باره شعله‌های هجوم شبکه‌های اجتماعی می‌توان اطمینان حاصل کرد که خدا را شکر این بازی در ایران طعمه نگرفته است.

همچنین به قول خبرگزاری ایرنا هم اکنون می‌توان به قطع اعلام کرد که بازی نهنگ آبی دیگر در دنیا وجود ندارد و به تاریخ پیوست. پس بیایید نگرانی های مربوط به پرونده تلخ نهنگ آبی را نیز برای همیشه ببندیم.

آمار خودکشی‌های نهنگ آبی در ایران و سراسر جهان؟

من در این تحقیق تقریباً یک روز کامل در اینترنت جستجو کردم و حتی در سایت‌های معتبر مرتبط دنبال آمار خودکشی های دیگر کشورها نیز بودم اما هیچ آمار دقیق وجود ندارد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، آقای حسین اسد بیگی (رئیس اورژانس اجتماعی کشور) اعلام کردند: تا به حال هیچ مورد خودکشی از طریق بازی مذکور در ایران رخ نداده است؛

هرکسی می‌تواند کلیپ‌های مختلف خودکشی را که دلایلی جز این بازی دارند را به دست آورده و با نگارش زیرنویسی به‌ روی آن علت را شرکت در چالش نهنگ آبی عنوان کند، اما این ادعاها کاملاً بی‌پایه و اساس است.

وی در ادامه افزود: باوجود آنکه در گروه‌ها و کانال‌های فضای مجازی ادعا شده است که در ایران هم جوانانی به‌واسطه شرکت در یک بازی کامپیوتری دست به خودکشی زده‌اند اما این شایعات را کاملاً بی‌اساس می‌دانیم.

ایشان خاطر نشان کردهاند: اقدام به خودکشی در افراد پیچیده‌تر از آن است که از طریق بازی به آن دست بزنند.

وی تأکید نمود: هیچ‌گونه خودکشی در ایران از طریق بازی مذکور تا این لحظه رخ نداده است،

رئیس اورژانس اجتماعی ایران گفت (منبع خبر: ایسنا): در دنیا نیز تعداد افرادی که از طریق این بازی اقدام به خودکشی کرده‌اند در مقایسه با حدود یک میلیون نفری که هر ساله از طریق خودکشی فوت می‌کنند، بسیار ناچیز و کمتر از ۳۰ نفر گزارش شده است در حالی که معتقدم انتشار اخبار و کلیپ‌های مربوط به این بازی بیشتر باعث گرایش نوجوانان و جوانان به آن خواهد شد.

خبر خودکشی اخیر دو دختر نوجوان در اصفهان، ناقوس مشکلات روحی برخی جوانان را به صدا درآورد، آن‌هایی که از ۲۴ ساعت خود تنها چند ساعت را از دنیای مجازی و اینترنت دورهستند.

آیا این صدا در تمام خانه‌ها شنیده شد و والدین عزیز با صدای ناخوش آیند آن از خوب غفلت بیدار شدهاند؟

تحلیل بازی نهنگ آبی؟

برخلاف بازی‌های معمول رایانه‌ای در طراحی این بازی کاربر نمی‌تواند یک شب تمام مراحل را پیش رود و باید گام به گام با ادمین همراه باشد.

کاملاً مشخص است که هدفی کاملاً هوشمندانه پشت این فرمول بوده است. هدف درگیر کردن و ایجاد ارتباط روانی و احساسی با کاربر است.

ادمین مرحله به مرحله ذهن مخاطب خود را آماده هدف بزرگ مرحله ۵۰ می‌کند. ما خوب میدانیم که نوجوانی که پر از هیجان و آشوب ذهنی دوره خاص نوجوانی است،

با درگیر شدن در این مرحله که شجاعت و …. او را درگیر می‌کند، خود را در یک دو راهی می‌بیند.

آیا من شجاعت گذر از این مرحله را دارم یا نه؟

با توجه به اینکه ذهن و ضمیر ناخودآگاه فرد را به مدت نزدیک به دو ماه درگیر مسائل مشخص و هدفمندی از جنس پریشانی فکر، به هم ریختن تمرکز با استفاده از موسیقی خاصی که گوش کردن مدت دار آن‌ها ذهن فرد را درگیر هیجان و احساسات منفی می‌کند.

نوجوان که در این سن به‌شدت تحت تأثیر قلیان احساسات درونی خود از یک طرف کنجکاو می‌باشد و از طرف دیگر نیرویی قدرتمند او را وادار می‌کند تا توانایی‌های خود را به اثبات برساند، در مواجه با ۵۰ مرحله این بازی خطرناک، با اشتیاق این کار بسیار بزرگ را به‌عنوان اولین اتفاق بزرگ زندگی می‌پذیرد.

اوایل تصور می‌کند حواسش هست و قضیه را شاید زیاد هم جدی نگیرد اما به‌تدریج این تفکر و این ابزار خودکشی تدریجی ۵۰ روزه را جزو زندگی خود و حتی سرنوشت خود می‌پندارد و آن‌چنان با چالش‌های بازی درگیر می‌شود که اختیار از دست می‌دهد و فقط می‌خواهد به مرحله بعدی برسد.

وقتی ۵۰ روز شما با تظاهرات خطرناک خود را از مرز شجاعت عبور می‌دهید. شدت ترس از خودکشی بشدت کاهش می یابد و نوجوان آن را هم جزو مراحل بازی می‌داند که شروع کرده و حتماً باید تمام شود.

از بعد آثار اجتماعی، شبکه‌های اجتماعی نیز مثل هر پدیده جدیدی در حال حاضر همه ذهن و نگاه افکار عمومی را به خود معطوف کرده و در این مور

نکته مهم : در این سایت فقط تکه هایی از این پایان نامه به صورت رندم درج شده که ممکن است موقع انتقال از فایل ورد به داخل سایت عکس ها درج نشوند یا فرمول ها و نمودارها و جداول و ... به هم ریخته درج شوند ولی در سایت منبع شما می توانید فایل کامل را با فرمت ورد و منابع و پیوست ها دنلود نمایید

برای ورود روی عکس زیر می توانید کلیک کنید :

Previous Entries شاخص توده بدنی Next Entries اقتصاد خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

*