اقتصاد خانواده

اص نیز، متأسفانه به‌سرعت خبر در سرتاسر ایران انتشار یافت.

هدف بسیاری از این افراد در غالب یک ترفند جدید تبلیغاتی، بازاریابی ویروسی بود و در پوشش این خبر حسابی بازار انتشار لینک و لایک و ویو داغ بود.

پیام‌ها به‌ظاهر برای انتقال یک نگرانی به خانواده‌ها بود اما در بسیاری از موارد این یک تکنیک تبلیغاتی گسترده توسط شبکه‌های اجتماعی بود و چه بسیار خانواده‌ها که بیش از قبل نگران فرزندان و ارتباط فرزندان با موبایل شدند.

دلیل بر این ادعا بسیار ساده است. شما حتی یکی از این کانال‌ها و گروه‌ها و … را ندیدید که بعد از این واقع اعلام کنند این خبرها در ایران کذب بوده و یا در مورد این موضوع بحث پیشگیرانه و درسی برای آینده داشته باشند.

چه کسانی بیشترین استعداد این‌گونه آسیب‌ها را دارند ؟

اولاً اگر به فرض اینکه این بازی در معرض استفاده همه نوجوانان قرار گیرد، عده بسیاری بلافاصله خطر را حس کرده و حاضر به ادامه مراحل نمی‌شوند.

اما متأسفانه افرادی که به‌واسطه آسیب‌های کودکی و شرایط کنونی زندگی خود مستعد خشونت و اعمال پر خطر هستند، چه‌بسا بلافاصله مجذوب این گونه چالش‌ها شوند.

عموماً بهترین کاندیداهای این اعمال نوجوانان و جوانان افسرده و تنها و سرخورده هستند. در حال حاضر با افزایش فاصله سنی فرزندان و والدین به بیش از یک نسل، فاصله عاطفی و ارتباطی آنها نیز افزایش یافته است.

در میان این افراد که گرایش به اعمال شبه مازوخیسم بسیار مشاهده می‌شود. خودآزاری بیش از دگرآزاری در این فرزندان مشاهده شده و با توجه به اینکه در این بازی تمرکز روی خودآزاری از طریق دستور مدیر بازی است،

نوجوان شاید در ابتدا به دلیل تنها یک کنجکاوی ساده وارد این بازی خطرناک شود، حتی شاید با خود بگوید: جالب است ببینم چیه؟

حواسم هست که کاری نکنم! ا

ما خیلی زود با تحریک احساس اثبات شجاعت و توانایی خود، با چالشهای ساده وارد چرخه مرگ میشویم.

شاید جالب باشد بدانید نظرات اکثر روانشناسان خارجی که مراحل بازی را بررسی و در سایت ها تحلیل کردند، احتمال اینکه کسی که ۴۹ چالش را گذرانده باشند و مرحله ۵۰ را نیز عملی کنند، تقریبا حتمی است.

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و خودکشی نهنگ آبی

شاید بهترین سؤال اینجا این باشد که من به‌عنوان پدر یا مادر چطور متوجه خطرات پیش روی فرزندم شوم؟

پاسخ بسیار مشخص است: (در این مقاله به صورت خلاصه به این پرسش پاسخ داده میشود ولی امیدواریم روزی مسئولین بخش سلامت روان این موضع را از جوانب مختلف با دید تخصصی تر مورد ارزیابی قرار دهند.)

والدین عزیز شما تغییرات را همیشه به‌صورت نشانه‌ها می‌بینید

انجمن ملی مقابله با خشونت علیه کودکان در بریتانیا (NSPCC) در یکی از پرشورهای عمومی آموزشی خود نشانه‌هایی را فهرست کرده که می‌تواند به شما کمک کند تا قادر باشید تشخیص دهید که یک نوجوان در دنیای مجازی و به‌طور پنهانی با چه کسانی ارتباط دارد و تحت تأثیر آنهاست:

توجه: مشاهده هریک از این نشانه‌ها لزوماً به مفهوم وجود رابطه پنهان ناسالم نیست و می‌تواند دلایل دیگری داشته باشد که از شما والدین محترم انتظار می‌رود با شناخت کامل فرزند خود قدرت این تشخیص را داشته باشید.

شما باید ارتباط بسیار راحت و بازی با فرزند خود داشته باشید که قادر به تشخیص علت تغییرات و بروز نشانه‌ها باشید وگرنه هیچ تغییری و هیچ‌کدام از نشانه‌های زیر بدون شناخت فرزندمان نباید موجبات نگرانی و حساسیت و کنترل شدید او شود.

شایع‌ترین نشانه‌های پرخطر عبارتند از:

۱- نوجوان دائم تلاش می‌کند فعالیت‌های آنلاین خود را پنهان کند.

۲- بیش از گذشته در اینترنت یا در شبکه‌های مجازی وقت می‌گذراند.

۳- وقتی کسی به او نزدیک می‌شود، صفحه کامپیوتر یا گوشی خود را تغییر می‌دهد.

۴- بعد از استفاده از اینترنت یا رد و بدل کردن پیامک، در خود فرو می‌رود یا عصبی به نظر می‌رسد.

۵- تعداد زیادی شماره تلفن یا آدرس ایمیل جدید در کامپیوتر یا گوشی خود دارد.

اگر شما موارد بالا و یا موارد دیگری را مشاهده کردید، شاید اولین و بهترین واکنش ایجاد فضای امن برای حفظ اسرار فرزند و ایجاد بستر گفتگو در مورد آن باشید.

به او ثابت کنید حتی اگر بزرگترین اشتباهات را مرتکب شده باشد، این عمل او اشتباه بوده و شما همچنان او را دوست دارید چون فرزند شماست.

چون خود او را دوست دارید هرچند با برخی اعمال او ممکن است مسئله داشته باشید.

والدین محترم، حداقل در اینگونه گفتگوها دو گوش باشید و بیشتر و با تمام دقت فقط گوش کنید. در اینگونه گفتگوها نشان دهید که نظر و توضیح فرزند شما بسیار اهمیت دارد و حتماً برای مسائل او راهکاری به‌صورت مشترک و توافقی پیدا می‌کنید.

اگر لازم شد به او این اطمینان را بدهید که راز او نزد شما خواهد ماند.

به او این اطمینان را بدهید و بر عهد خود بمانید که گفتگوی دوستانه در مورد مسئله، موجب تنبیه او نخواهد شد. هرگز اولین واکنش شما محروم کردن او از موبایل و … نباشد. این واکنش‌های بعدی پنهان کارانه او را به دنبال خواهد داشت.

پدر و مادر عزیز لطفاً اجازه دهید فرزند شما نیز اشتباه کند. مگر شما هر روز اشتباه نمی‌کنید؟

اجازه دهید دنیای بیرونی را با نگاه خود تجربه کند. لطفاً دوست خوبی در کنار او باشید و باهم در این تجربیات به خاطره‌انگیزترین لحظه زندگی فرزندتان تبدیل شوید.

نکته مهم: لطفاً روی عزت نفس خانواده کار کنید.

لطفاً، قدری مطالعه کنید و فضای آموختن را در کانون خانواده ایجاد کنید.

لطفاً موضوع کیفیت عزت نفس خانواده را که مبحث جدید است که من روی آن بسیار گفتنی دارم مورد توجه قرار دهید.

ما در دوران نوزادی و اوایل کودکی وظایفی داریم که پایه‌های کاخ عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندمان را پایه ریزی می‌کند.

اگر امروز در نوجوانی و جوانی متوجه شدید که در آن دوره کوتاهی شده و امروز فرزند شما عزت نفس آسیب دیده و ضعیفی دارد.

من به‌عنوان کسی که خود یکی از افراد آسیب دیده بودم و سال‌ها مطالعه و تحقیق و تحمل درد تغییر باعث شد که این جراحت روان را مرهم بگذارم، از شما والدین عزیز ایران زمین درخواست دارم، تمام زندگی را رها کنید و به دنبال راهی برای تقویت و ترمیم عزت نفس و اعتماد به نفس باشید.

این کار ارزشمندترین وظیفه انسانی و اجتماعی هر پدر و مادری است، به شرطی که متوجه اهمیت عزت نفس و اعتماد به نفس در شکل‌گیری و رشد شخصیت انسانی و اجتماعی فرزند خود باشیم.

لطفا، لطفا متوجه اهمیت نقش عزت نفس در پیکره روانی انسان باشیم.

من کتاب جدید خود با عنوان “عزت نفس روی میز شام”  را با این جمله آغاز کردم:

زندگی صاحبی دارد، صاحب آن عزت نفس است.

نتیجه گیری

می‌توانیم به این نتیجه برسیم که در این چالش هم دستور دهنده و هم دستور گیرنده برای اثبات خود به این کار دست می‌زند.

طبیعی است که کسی که ۴۹ مرحله را پیش آمده باشد، به‌احتمال زیاد مرحله ۵۰ را نیز انجام خواهد داد. پس بیایید بازی انجام نشده نهنگ آبی را در ایران، به‌صورت فرسایشی و تدریجی در خانواده خود بازی نکنیم.

پدر و مادر عزیز چه چالش‌هایی در خانه شما جاری است. پدر محترم به‌عنوان ادمین بازی زندگی در خانه خود چه دستوراتی را صادر می‌کنید؟

مادر بزرگوار، شما در قبال بهانه‌های کنجکاوانه فرزند خود که ریشه در اثبات دیدگاه تازه شکل گرفته نوجوان خود مبنی بر “من شجاع و توانا هستم” چه واکنشی نشان می‌دهید؟

محمدامین قانعی‌ راد – جامعه‌شناس – در گفت‌وگو با ایسنا درباره تاثیر یک بازی مجازی روی نوجوانان و جوانان گفت:

نهنگ آبی بیش از آنکه نوعی بازی باشد، یک سلوک مرحله‌ای و سوگ مجازی است که تا مرحله نابود کردن، وانهادن و تسلیم خود در برابر دستورات مجازی پیش می‌رود. این نوع بازی‌ها را می‌توان به مثابه اوج بحران و تسلط فضای مجازی بین نسل جوان تلقی کرد.

نباید فراموش کرد که از این پدیده نافرجام می‌توان این نگرانی را در مسئولین امینت شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد که با توجه به خصوصی شدن ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی، نکند که گروهی افراد بیمار و شیطان صفت از نام این بازی استفاده کرده و اهداف شوم‌تری را در ابعاد وسیع‌تری در میان نوجوانان این مرزوبوم ایجاد کنند.

دوستان، نهنگ آبی بهانه بسیار خوبی بود تا متوجه رویکرد جدید در حریم خانواده ایرانی شامل پدر، مادر، فرزند، ماهواره، موبایل، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و البته فرزندان جدیدی که در راه است باشیم.

پدر: بیش از قبل در یک چالش شدید اقتصاد خانواده درگیر شده. پدر فقیر و ثروتمند هر دو تمام وقت و گاه ذهن خود را معطوف کار خود کرده‌اند و گاه کمتر برای خانواده وقت باقی می‌ماند.

مادر: بیش از قبل درگیر پیچیدگی‌های مسائل زندگی امروزی خانواده شده و گاه باید بیرون از خانه نیز مشغول کار اقتصادی باشد. گاه نیز بیشتر به دنبال مسائل شخص خود شده و در این صورت او نیز وقت زیادی برای فرزند ندارد.

فرزند: پدیده تک فرزندی و کم فرزندی و عدم امنیت کوچه به‌عنوان محیط بازی، فرزندان ما را در آپارتمان‌های کوچک حبس کرده و او را هرچه بیشتر با افکار ناکارآمد و ناپخته وامی‌گذارد.

فرزندان نو رسیده: پدران و مادران امروزی حوصله و وقت چندانی برای کودک، نوجوان و حتی جوان خود ندارند. نیازهای عاطفی-احساسی بیشتر این فرزندان از طریق کانون گرم خانواده برطرف نمی‌شود و اعضای جدید خانواده یعنی ماهواره، موبایل و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی او را در خود می‌بلعد.

والدین عزیز من تصور می‌کنم که همه ما امروز به خطرات پیش روی فرزندانمان بیش از پیش پی برده‌ایم. این اهمیت بسیاری دارد. اما تمام ماجرا این نیست. تصمیم جدید شما بعد از مطالعه این مقاله و اقدامات شماست که اهمیت دارد.

اما لطفاً هرگز گزینه اول شما محدود کردن و یا بهتر بگویم محروم کردن فرزندتان از بازی با فرزندان نو رسیده نباشد. ما به‌اندازه کافی از محدود کردن‌ها نتایج معکوس دیده‌ایم.

من همیشه جمله‌ای دارم که مخالفینی هم پیدا کرده:

امروز برای پدر و مادر شدن باید دانش کافی کسب کرد.

امروز ما میدانیم که هرکسی نباید پدر یا مادر شود، مگر آنکه همه شرایط و آگاهی کافی را داشته باشد.

بیایید برای تربیت فرزندانمان بیشتر مطالعه کنیم. بیایید برای مادر شدن قدری بیشتر بیاموزیم. بیایید برای پدر شدن قدری بیشتر احساس مسئولیت در خود ایجاد کنیم.

بیایید برای خانواده قدری بیشتر وقت داشته باشیم.

بیایید برای سبک زندگی خودمان، فرزندمان اولین اولویت باشد.

بیایید هفته‌ای یک روز را فقط و فقط متعلق به خانواده باشیم و نه اضافه‌کار و نه میهمانی شب جمعه با دوستان و نه “دورهمی” فامیلی و نه زنانه و هیچ کار مهم دیگر.

بیایید کانون خانواده ایرانی را چون گذشته گرم‌تر، نزدیک‌تر، بامحبت‌تر و عاشقانه‌تر بسازیم.<“
مراقبه چیست؟ | چگونه مدیتیشن کنیم ؟ | روش های مدیتیشن (۲۰)
معرفی محمود جولایی “

محمود جولایی

نویسنده تنها کتاب روانشناسی موفقیت در ایران

به این مطلب امتیاز دهید

×

پاسخ به نظر

نام و نام خانوادگی:

آدرس ایمیل:

نظر:

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

نظرات سایر دوستان

Zahra B در تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۳۱ گفته:

پاسخ
گزارش تخلف (۰)
۰
۱

سلام من دوساله با آقایی در رابطه ام که سختی های زیادی داشتیم زیاد از هم دور شدیم ولی باز برگشتیم باهم
خیلی زیاد دوسشون دارم و با همه شرایط ساختم
علاقم رو هم بهش ابراز میکنم ولی ایشون رفتار هاشون نشون دهندع علاقش هست این در حالیه که اوایل رابطه این جریان برعکس بود و من الان حس میکنم اون عزت نفس رو جلوش ندارم و با رفتارام و توجه بیش از حدم باعث میشم که از خودم دورش کنم و من این رو نمیخوام
من چطوری باید خودمو پیدا کنم؟????

محمود جولایی در تاریخ ۱۳۹۷/۰۱/۳۱ پاسخ داده:

پاسخ
گزارش تخلف (۰)
۰
۲

درود بر شما خانم زهرای عزیز

تصور میکنیم که منظورتون بی علاقگی ایشان در این ربطه هست. در این صورت ادامه این رابطه اگر هدف ازواج هس

نکته مهم : در این سایت فقط تکه هایی از این پایان نامه به صورت رندم درج شده که ممکن است موقع انتقال از فایل ورد به داخل سایت عکس ها درج نشوند یا فرمول ها و نمودارها و جداول و ... به هم ریخته درج شوند ولی در سایت منبع شما می توانید فایل کامل را با فرمت ورد و منابع و پیوست ها دنلود نمایید

برای ورود روی عکس زیر می توانید کلیک کنید :